TDK Corporation CLF10040T-3R3N-D
CLF10040T-3R3N-D picture photo
Mfg. Part Number
CLF10040T-3R3N-D
Brief Description
FIXED IND 3.3UH 4.8A 11 MOHM SMD
Datasheet Download
CLF10040T-3R3N-D.pdf
Availability of CLF10040T-3R3N-D
QUANTITY
CLF10040T-3R3N-D Order Process
Ship out your order
Specifications of CLF10040T-3R3N-D
Internal Part NumberEIS-CLF10040T-3R3N-D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, CLF-D
PackagingCut Tape (CT)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance3.3µH
Tolerance±30%
Current Rating4.8A
Current - Saturation6.6A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)14.3 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 150°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.394" L x 0.382" W (10.00mm x 9.70mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CLF10040T-3R3N-D
Related LinksCLF10040, CLF10040T-3R3N-D Datasheet, TDK Corporation Distributor
CLF10040T-3R3N-D Details Description
Related parts for CLF10040T-3R3N-D
FUSE BOARD MNT 4A 32VAC/VDC 1206 datasheet.pdf
RES 0.33 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
RES 20K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZE16 M32 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM R-TAB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
LCD TOUCH TFT 5.0" USB datasheet.pdf