Sumida Corporation CLQ61NP-180NC
CLQ61NP-180NC picture photo
Mfg. Part Number
CLQ61NP-180NC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 18UH 520MA 530 MOHM
Datasheet Download
CLQ61NP-180NC.pdf
Availability of CLQ61NP-180NC
QUANTITY
CLQ61NP-180NC Order Process
Ship out your order
Specifications of CLQ61NP-180NC
Internal Part NumberEIS-CLQ61NP-180NC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCLQ61
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance18µH
Tolerance±30%
Current Rating520mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)530 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test-
Mounting Type-
Package / Case-
Size / Dimension-
Height - Seated (Max)-
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CLQ61NP-180NC
Related LinksCLQ61N, CLQ61NP-180NC Datasheet, Sumida Corporation Distributor
CLQ61NP-180NC Details Description
Related parts for CLQ61NP-180NC
DIODE SCHOTTKY 20V 1A ULTRAMITE datasheet.pdf
FIXED IND 5.1UH 1.04A 300 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 392K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RECEPT 100POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
RES 120 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 11POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
FUSE FAST SEMICONDUCTOR 80A 600V datasheet.pdf
CAP FILM 2UF 5% 1KVDC QC TERM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 36POS INLINE PIN datasheet.pdf