Vishay/Dale CMF5015K000FHBF
CMF5015K000FHBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF5015K000FHBF
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 15K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5015K000FHBF.pdf
Availability of CMF5015K000FHBF
QUANTITY
CMF5015K000FHBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5015K000FHBF
Internal Part NumberEIS-CMF5015K000FHBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)15k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5015K000FHBF
Related LinksCMF5015, CMF5015K000FHBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5015K000FHBF Details Description
Related parts for CMF5015K000FHBF
RELAY GEN PURPOSE 4PST 4A 24V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC 14-STAGE BIN COUNTER 16-DIP datasheet.pdf
TXRX SINGLE WIRE CAN 8SOIC datasheet.pdf
KIT EVALUATION FOR MAX98302 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
LAMP NEON INCAND WHITE PNL MNT datasheet.pdf
LENS FOR OSRAM DRAGON datasheet.pdf
MINICOM SMART 216 16-PORT CAT5 datasheet.pdf
CONN PLUG 65POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf