Vishay/Dale CMF5049R900FKRE
CMF5049R900FKRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF5049R900FKRE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 49.9 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5049R900FKRE.pdf
Availability of CMF5049R900FKRE
QUANTITY
CMF5049R900FKRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5049R900FKRE
Internal Part NumberEIS-CMF5049R900FKRE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)49.9
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5049R900FKRE
Related LinksCMF5049, CMF5049R900FKRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5049R900FKRE Details Description
Related parts for CMF5049R900FKRE
CAP ALUM 33000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 11POS SNGL TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EYELET datasheet.pdf
SENS 3000PSI 5/8" 7/16-20 UNF 5V datasheet.pdf
INCANDESCNT LAMP FOR M2P INDICTR datasheet.pdf
RES 12.0 OHM 20W 5% RADIAL datasheet.pdf
FINISHING WHEEL 12" 6A CRS datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 223 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
CONN DIP PLUG 1.27MM 12POS datasheet.pdf