Vishay/Dale CMF55100K00FER6
CMF55100K00FER6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF55100K00FER6
Brief Description
RES 100K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55100K00FER6.pdf
Availability of CMF55100K00FER6
QUANTITY
CMF55100K00FER6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55100K00FER6
Internal Part NumberEIS-CMF55100K00FER6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55100K00FER6
Related LinksCMF5510, CMF55100K00FER6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55100K00FER6 Details Description
Related parts for CMF55100K00FER6
IC CHARGER BATTERY 4A 24-SSOP datasheet.pdf
IC SINK DRIVER 8BIT LATCH 20SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 15PF 150V 0606 datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
BUTTON FOR AML41D INDIC ONLY datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 62MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
GASKET datasheet.pdf
3M CABLE FOR NA40 (2 PCS/SET) datasheet.pdf
FUSE BUSS SMALL DIMENSION datasheet.pdf
+3 V, Parallel Input Micropower 10- and 12-Bit DACs IC datasheet.pdf