Vishay/Dale CMF5510M000JKR6
CMF5510M000JKR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF5510M000JKR6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10M OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
CMF5510M000JKR6.pdf
Availability of CMF5510M000JKR6
QUANTITY
CMF5510M000JKR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5510M000JKR6
Internal Part NumberEIS-CMF5510M000JKR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5510M000JKR6
Related LinksCMF5510, CMF5510M000JKR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5510M000JKR6 Details Description
Related parts for CMF5510M000JKR6
RELAY TELECOM DPDT 1A 9V datasheet.pdf
PROBE TEMP 6" GENERAL PURP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
LCD MOD CHAR 2X12 Y/G TRANSFL datasheet.pdf
RES SMD 1.74M OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
RES 0.15 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 510NH 1.68A 130 MOHM datasheet.pdf
Connector Receptacle 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
FIXED IND 3.2NH 900MA 90 MOHM datasheet.pdf