Vishay/Dale CMF5511R500FHEK
CMF5511R500FHEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF5511R500FHEK
Brief Description
RES 11.5 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5511R500FHEK.pdf
Availability of CMF5511R500FHEK
QUANTITY
CMF5511R500FHEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5511R500FHEK
Internal Part NumberEIS-CMF5511R500FHEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)11.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)