Vishay/Dale CMF55182K00DHEK
CMF55182K00DHEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF55182K00DHEK
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 182K OHM 1/2W 0.5% AXIAL
Datasheet Download
CMF55182K00DHEK.pdf
Availability of CMF55182K00DHEK
QUANTITY
CMF55182K00DHEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55182K00DHEK
Internal Part NumberEIS-CMF55182K00DHEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)182k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55182K00DHEK
Related LinksCMF5518, CMF55182K00DHEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55182K00DHEK Details Description
Related parts for CMF55182K00DHEK
TRANS NPN 40V 1A TO-220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC FIFO SYNC DUAL 512X9 64QFP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
CAP CER 200PF 100V 1% BP 1206 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS SKT datasheet.pdf
RES 5.9K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 144POS GOLD datasheet.pdf
CONTACT PIN CRIMP 2MM GOLD datasheet.pdf