Vishay/Dale CMF551K1500BEEA
CMF551K1500BEEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF551K1500BEEA
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.15K OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF551K1500BEEA.pdf
Availability of CMF551K1500BEEA
QUANTITY
CMF551K1500BEEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551K1500BEEA
Internal Part NumberEIS-CMF551K1500BEEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.15k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551K1500BEEA
Related LinksCMF551K, CMF551K1500BEEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551K1500BEEA Details Description
Related parts for CMF551K1500BEEA
CONN RECEPT SHRD 20POS MTA100 datasheet.pdf
RES SMD 4.7 OHM 2% 1/5W 0603 datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL 3PST 16SOIC datasheet.pdf
ENCODER MODULE 3CH 1024CPR 1/2" datasheet.pdf
SENSOR CURRENT XFMR 150A AC datasheet.pdf
9POS DSUB BACKSHELL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
TVS DIODE 220VWM 356VC PLAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 30POS THRUHL datasheet.pdf