Vishay/Dale CMF551K2000BEEA
CMF551K2000BEEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF551K2000BEEA
Brief Description
RES 1.2K OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF551K2000BEEA.pdf
Availability of CMF551K2000BEEA
QUANTITY
CMF551K2000BEEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551K2000BEEA
Internal Part NumberEIS-CMF551K2000BEEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551K2000BEEA
Related LinksCMF551K, CMF551K2000BEEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551K2000BEEA Details Description
Related parts for CMF551K2000BEEA
IC VREF SERIES 3.3V 8SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 66POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS BK K OS 600W datasheet.pdf
MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
IC OSC VCXO 312.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
RJI CAB IP20/M12 4XAWG22/7TRA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf