Vishay/Dale CMF551K5000FEBF
CMF551K5000FEBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF551K5000FEBF
Brief Description
RES 1.5K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF551K5000FEBF.pdf
Availability of CMF551K5000FEBF
QUANTITY
CMF551K5000FEBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551K5000FEBF
Internal Part NumberEIS-CMF551K5000FEBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551K5000FEBF
Related LinksCMF551K, CMF551K5000FEBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551K5000FEBF Details Description
Related parts for CMF551K5000FEBF
NON-SENSITIVE GATE 65.0AS 600V datasheet.pdf
KNOB BLK/MATTE .50"DIA 6MM SHAFT datasheet.pdf
CARD EXTENDER LEFT DBL HGT 32BIT datasheet.pdf
VARISTOR 29.5V 1KA DISC 14MM datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPDT 16TQFN datasheet.pdf
RES SMD 361 OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 76.8 OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CONN RECEPT 380POS datasheet.pdf