Vishay/Dale CMF551K5000FHEK70
CMF551K5000FHEK70 picture photo
Mfg. Part Number
CMF551K5000FHEK70
Brief Description
RES 1.5K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF551K5000FHEK70.pdf
Availability of CMF551K5000FHEK70
QUANTITY
CMF551K5000FHEK70 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551K5000FHEK70
Internal Part NumberEIS-CMF551K5000FHEK70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551K5000FHEK70
Related LinksCMF551K5, CMF551K5000FHEK70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551K5000FHEK70 Details Description
Related parts for CMF551K5000FHEK70
CONN EDGECARD 56POS .156 EYELET datasheet.pdf
INDICATOR 110V 16MM PROM RED datasheet.pdf
TVS DIODE 214VWM 344VC AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 150 OHM 5% 15W datasheet.pdf
RES 50 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS 26.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE RA PIN datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M10 NYLON 87MM datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP5T datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 28V 302W datasheet.pdf