Vishay/Dale CMF5520R000BERE
CMF5520R000BERE picture photo
Mfg. Part Number
CMF5520R000BERE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 20 OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5520R000BERE.pdf
Availability of CMF5520R000BERE
QUANTITY
CMF5520R000BERE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5520R000BERE
Internal Part NumberEIS-CMF5520R000BERE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5520R000BERE
Related LinksCMF5520, CMF5520R000BERE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5520R000BERE Details Description
Related parts for CMF5520R000BERE
CONN PLUG 4POS .062 datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 1.6A 49.2 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 64KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
CAP CER 110PF 100V R2H 0805 datasheet.pdf
DSUB 37 F NMB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
RES 10.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 3.9UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf