Vishay/Dale CMF55249K00BHBF
CMF55249K00BHBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF55249K00BHBF
Brief Description
RES 249K OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55249K00BHBF.pdf
Availability of CMF55249K00BHBF
QUANTITY
CMF55249K00BHBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55249K00BHBF
Internal Part NumberEIS-CMF55249K00BHBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)249k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55249K00BHBF
Related LinksCMF5524, CMF55249K00BHBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55249K00BHBF Details Description
Related parts for CMF55249K00BHBF
IC 4.13V O-D 15% TO92-3 datasheet.pdf
RES SMD 2.1K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC 12-BIT BUS TER ARRAY16-TSSOP datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 8 Circuit 0.472" (12.00mm) datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 18-75V +/-24VOUT datasheet.pdf
LED 1" FLAT ORANGE 230 VAC datasheet.pdf
RES 18.2 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
49+49 DIL VERT SOCKET 8.5MM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 1.4PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf