Vishay/Dale CMF5526K100FHR6
CMF5526K100FHR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF5526K100FHR6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 26.1K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5526K100FHR6.pdf
Availability of CMF5526K100FHR6
QUANTITY
CMF5526K100FHR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5526K100FHR6
Internal Part NumberEIS-CMF5526K100FHR6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)26.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5526K100FHR6
Related LinksCMF5526, CMF5526K100FHR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5526K100FHR6 Details Description
Related parts for CMF5526K100FHR6
CONN IC DIP SOCKET 16POS TIN datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
CAP CER 33PF 50V C0H AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 365 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 800V 2A TO-220 datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS 26AWG .156 BLUE datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR 8-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
SPACER TUBULAR GEN PURP 0.060" datasheet.pdf
RES 806 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS SKT datasheet.pdf