Vishay/Dale CMF55274K00FHBF
CMF55274K00FHBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF55274K00FHBF
Brief Description
RES 274K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55274K00FHBF.pdf
Availability of CMF55274K00FHBF
QUANTITY
CMF55274K00FHBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55274K00FHBF
Internal Part NumberEIS-CMF55274K00FHBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)274k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55274K00FHBF
Related LinksCMF5527, CMF55274K00FHBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55274K00FHBF Details Description
Related parts for CMF55274K00FHBF
CAP TANT 3.3UF 15V 10% AXIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY GP LN 20V SOT-323 datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 10V 10% 1206 datasheet.pdf
LED YELLOW 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS SKT datasheet.pdf
Connector Socket 55 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf