Vishay/Dale CMF552K0500BHEK
CMF552K0500BHEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF552K0500BHEK
Brief Description
RES 2.05K OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF552K0500BHEK.pdf
Availability of CMF552K0500BHEK
QUANTITY
CMF552K0500BHEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF552K0500BHEK
Internal Part NumberEIS-CMF552K0500BHEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.05k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF552K0500BHEK
Related LinksCMF552K, CMF552K0500BHEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF552K0500BHEK Details Description
Related parts for CMF552K0500BHEK
CONN HEADER .100 SINGL STR 21POS datasheet.pdf
RES SMD 110K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 133 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SENSOR 200PSI M12-1.5 6G 1-5V datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 32POS SKT datasheet.pdf
RDE_DBCI9-EAB2-A506 datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 7.5VOUT 50W datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 1.2NH 1.2A 30 MOHM SMD datasheet.pdf