Vishay/Dale CMF552R7400FKR6
CMF552R7400FKR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF552R7400FKR6
Brief Description
RES 2.74 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF552R7400FKR6.pdf
Availability of CMF552R7400FKR6
QUANTITY
CMF552R7400FKR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF552R7400FKR6
Internal Part NumberEIS-CMF552R7400FKR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.74
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF552R7400FKR6
Related LinksCMF552R, CMF552R7400FKR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF552R7400FKR6 Details Description
Related parts for CMF552R7400FKR6
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20DIP datasheet.pdf
IC LINE DRIVER CATV 3.3V 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS SMD TIN BLK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 14 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
SLAS 24 WITH BB 4 OG datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CAP FILM 15UF 5% 1000VDC RADIAL datasheet.pdf