Vishay/Dale CMF5531K600FHRE
CMF5531K600FHRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF5531K600FHRE
Brief Description
RES 31.6K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5531K600FHRE.pdf
Availability of CMF5531K600FHRE
QUANTITY
CMF5531K600FHRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5531K600FHRE
Internal Part NumberEIS-CMF5531K600FHRE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)31.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5531K600FHRE
Related LinksCMF5531, CMF5531K600FHRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5531K600FHRE Details Description
Related parts for CMF5531K600FHRE
RES SMD 47 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
02P UMNL CAP TEST ASSY datasheet.pdf
RES 44.2 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO 200MA 60V datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN PLUG 85POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
CBL RIBN 30COND 0.025 GRAY 100' datasheet.pdf
3300UF 40V 22X25MM 105C 5000H datasheet.pdf