Vishay/Dale CMF5531R600DHEB
CMF5531R600DHEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF5531R600DHEB
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 31.6 OHM 1/2W .5% AXIAL
Datasheet Download
CMF5531R600DHEB.pdf
Availability of CMF5531R600DHEB
QUANTITY
CMF5531R600DHEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5531R600DHEB
Internal Part NumberEIS-CMF5531R600DHEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)31.6
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5531R600DHEB
Related LinksCMF5531, CMF5531R600DHEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5531R600DHEB Details Description
Related parts for CMF5531R600DHEB
RES 110K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK TO220 VER MNT W/TAB.75" datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR 3-ST 8B 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 150K OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf