Vishay/Dale CMF55360R00JNR6
CMF55360R00JNR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF55360R00JNR6
Brief Description
RES 360 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
CMF55360R00JNR6.pdf
Availability of CMF55360R00JNR6
QUANTITY
CMF55360R00JNR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55360R00JNR6
Internal Part NumberEIS-CMF55360R00JNR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)360
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55360R00JNR6
Related LinksCMF5536, CMF55360R00JNR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55360R00JNR6 Details Description
Related parts for CMF55360R00JNR6
ADAPT BOARDS FOR RCM3XXX 5PC datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 50MS SNT-4A datasheet.pdf
SENSOR 50PSIS 7/16 UNF 4-20 MA datasheet.pdf
IC POT DGTL SNGL 50K RHEO 8MSOP datasheet.pdf
TORX KEY L SHAPE T25 6.42" datasheet.pdf
RES SMD 5.76K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CAP CER 15PF 440VAC SL RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 32 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf