Vishay/Dale CMF5542K200BHEB
CMF5542K200BHEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF5542K200BHEB
Brief Description
RES 42.2K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5542K200BHEB.pdf
Availability of CMF5542K200BHEB
QUANTITY
CMF5542K200BHEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5542K200BHEB
Internal Part NumberEIS-CMF5542K200BHEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)42.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5542K200BHEB
Related LinksCMF5542, CMF5542K200BHEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5542K200BHEB Details Description
Related parts for CMF5542K200BHEB
MODEM V.22BIS SERIAL DATA 5V datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 65MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC SRAM 16MBIT 10NS 48VFBGA datasheet.pdf
TVS DIODE 34.8VWM 61.9VC SMA datasheet.pdf
RES SMD 0.005 OHM 1% 5W STRIP datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS DUAL .05" SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES 12 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 2.26K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE SKT datasheet.pdf