Vishay/Dale CMF554K4800DHBF
CMF554K4800DHBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF554K4800DHBF
Brief Description
RES 4.48K OHM 1/2W 0.5% AXIAL
Datasheet Download
CMF554K4800DHBF.pdf
Availability of CMF554K4800DHBF
QUANTITY
CMF554K4800DHBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF554K4800DHBF
Internal Part NumberEIS-CMF554K4800DHBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.48k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF554K4800DHBF
Related LinksCMF554K, CMF554K4800DHBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF554K4800DHBF Details Description
Related parts for CMF554K4800DHBF
CONN HEADER LOPROFILE 35POS .100 datasheet.pdf
IC BUS BUFF TRI-ST N-INV SOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 180PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 680PF 150V 1111 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf