Vishay/Dale CMF555K3600FKEA
CMF555K3600FKEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF555K3600FKEA
Brief Description
RES 5.36K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF555K3600FKEA.pdf
Availability of CMF555K3600FKEA
QUANTITY
CMF555K3600FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF555K3600FKEA
Internal Part NumberEIS-CMF555K3600FKEA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.36k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF555K3600FKEA
Related LinksCMF555K, CMF555K3600FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF555K3600FKEA Details Description
Related parts for CMF555K3600FKEA
RES SMD 51.1 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.1V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 5VIN 5VOUT DIP24 datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 42"L X 24"W datasheet.pdf
CONN PLUG 43POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
IC REG LDO POWERSSO14 datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 20% 10V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
FRAME FIXED FMALE SZE16 FOR 5MOD datasheet.pdf
SENSOR PRES 400PSI GAUG 3.3V SMT datasheet.pdf
SENSORS NON-CONTACT SINGLE TURN datasheet.pdf
CAP CER 390PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf