Vishay/Dale CMF555R4900FKR6
CMF555R4900FKR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF555R4900FKR6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.49 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF555R4900FKR6.pdf
Availability of CMF555R4900FKR6
QUANTITY
CMF555R4900FKR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF555R4900FKR6
Internal Part NumberEIS-CMF555R4900FKR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.49
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF555R4900FKR6
Related LinksCMF555R, CMF555R4900FKR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF555R4900FKR6 Details Description
Related parts for CMF555R4900FKR6
CAP ALUM 270UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
IC DAC 12BIT SGL R-R VOUT 10DFN datasheet.pdf
RES 542 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 39POS SNGL PCB datasheet.pdf
LED BAY T-3 1/4 RED 630NM 6V datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 590MA 580 MOHM datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 10A 125V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 7A IPAK datasheet.pdf
CTV 46C MIXED SKT J/N RECP datasheet.pdf
TV 30C MIXED PIN RECP datasheet.pdf
680UF 350V 35X105MM 85C 10000H datasheet.pdf