Vishay/Dale CRCW08058M06FKTA
CRCW08058M06FKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08058M06FKTA
Brief Description
RES SMD 8.06M OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08058M06FKTA.pdf
Availability of CRCW08058M06FKTA
QUANTITY
CRCW08058M06FKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08058M06FKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW08058M06FKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.06M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08058M06FKTA
Related LinksCRCW0805, CRCW08058M06FKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08058M06FKTA Details Description
Related parts for CRCW08058M06FKTA
CAP CER 0.1UF 630V X7R 1812 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 15POS VERT 5MM datasheet.pdf
FILTER GEN PURPOSE/SGL PHASE 1A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
3G3_X OUTPUT AC REACTOR datasheet.pdf
Connector Socket 33 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB datasheet.pdf
DIODE 1600V 40ADO5 datasheet.pdf