Vishay/Dale CMF5568R000JKEA
CMF5568R000JKEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF5568R000JKEA
Brief Description
RES 68 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
CMF5568R000JKEA.pdf
Availability of CMF5568R000JKEA
QUANTITY
CMF5568R000JKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5568R000JKEA
Internal Part NumberEIS-CMF5568R000JKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)68
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5568R000JKEA
Related LinksCMF5568, CMF5568R000JKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5568R000JKEA Details Description
Related parts for CMF5568R000JKEA
RES SMD 270KOHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 24V datasheet.pdf
IC SWITCH RF N-CH 25V 10MA TO-92 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP-7 POS NON SHORT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 80A IPAK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS SKT datasheet.pdf
VOLTMETER 0-300VDC LED PANEL MT datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 3A 8SO datasheet.pdf
IC MCU FLASH datasheet.pdf
CTV 8C 8#20 SKT PLUG datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 24POS PIN datasheet.pdf