Vishay/Dale CMF559K0900FKEA
CMF559K0900FKEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF559K0900FKEA
Brief Description
RES 9.09K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF559K0900FKEA.pdf
Availability of CMF559K0900FKEA
QUANTITY
CMF559K0900FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF559K0900FKEA
Internal Part NumberEIS-CMF559K0900FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)9.09k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF559K0900FKEA
Related LinksCMF559K, CMF559K0900FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF559K0900FKEA Details Description
Related parts for CMF559K0900FKEA
FIXED IND 15UH 1.3A 59.5 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 665 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
RES 61.9 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.74K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
LENS ASSY 1POS 21.6MM SQ 12.9MM datasheet.pdf
RES 4.42K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET DIN 32POS VERT GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 95MA 5.2 OHM TH datasheet.pdf