Vishay/Dale CMF601M0240BHR6
CMF601M0240BHR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF601M0240BHR6
Brief Description
RES 1.024M OHM 1W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF601M0240BHR6.pdf
Availability of CMF601M0240BHR6
QUANTITY
CMF601M0240BHR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF601M0240BHR6
Internal Part NumberEIS-CMF601M0240BHR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.024M
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF601M0240BHR6
Related LinksCMF601M, CMF601M0240BHR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF601M0240BHR6 Details Description
Related parts for CMF601M0240BHR6
IC OPAMP GP 2.25MHZ RRO 8TSSOP datasheet.pdf
EVAL MOD FOR ADS8324 datasheet.pdf
FINGER GUARD 120MM METAL datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 56POS STR datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 6.3V X7R 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 11POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
I-TRAC VERT POWER RCPT 3BLADES datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
PGA SOLDER TAIL datasheet.pdf
680UF 63V 12,5X25 datasheet.pdf