Vishay/Dale CMF60237R00FKR670
CMF60237R00FKR670 picture photo
Mfg. Part Number
CMF60237R00FKR670
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 237 OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF60237R00FKR670.pdf
Availability of CMF60237R00FKR670
QUANTITY
CMF60237R00FKR670 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF60237R00FKR670
Internal Part NumberEIS-CMF60237R00FKR670
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)237
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF60237R00FKR670
Related LinksCMF60237, CMF60237R00FKR670 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF60237R00FKR670 Details Description
Related parts for CMF60237R00FKR670
IC SDRAM 256MBIT 100MHZ 90VFBGA datasheet.pdf
CABLE ASSEM 2MM 10POS F-F 12" datasheet.pdf
IC SRAM 16KBIT 55NS 52PLCC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Female Sockets 60 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CA,XG,MTRJ-SC datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 9" 1MM 36POS datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN PLUG IDC .100" 10POS datasheet.pdf