Vishay/Dale CMF60560K00FKEA
CMF60560K00FKEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF60560K00FKEA
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 560K OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF60560K00FKEA.pdf
Availability of CMF60560K00FKEA
QUANTITY
CMF60560K00FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF60560K00FKEA
Internal Part NumberEIS-CMF60560K00FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)560k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF60560K00FKEA
Related LinksCMF6056, CMF60560K00FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF60560K00FKEA Details Description
Related parts for CMF60560K00FKEA
IC EEPROM 64KBIT 90NS 32PLCC datasheet.pdf
RES SMD 1.18M OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 15POS .229M datasheet.pdf
RES 23.7K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS PIN datasheet.pdf
RELAY AUTOMOTIVE SPST 25A 12V datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X10MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
TV 143C 48#20 8#16 SKT PLUG datasheet.pdf
TV 22C 22#22D SKT PLUG datasheet.pdf
6,8UF 100V 5X11 datasheet.pdf