Vishay/Dale CMF60560K00FKEA
CMF60560K00FKEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF60560K00FKEA
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 560K OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF60560K00FKEA.pdf
Availability of CMF60560K00FKEA
QUANTITY
CMF60560K00FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF60560K00FKEA
Internal Part NumberEIS-CMF60560K00FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)560k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF60560K00FKEA
Related LinksCMF6056, CMF60560K00FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF60560K00FKEA Details Description
Related parts for CMF60560K00FKEA
RES 4.7K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER VERT .100 9POS 30AU datasheet.pdf
TEST CLIP 20PIN .65MM PITCH SSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 160V SCREW datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 0.01% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL SZ 20 1 1/8-18 datasheet.pdf
FIXED IND 3.4NH 450MA 200 MOHM datasheet.pdf
OSC MEMS 125MHZ H/LV CMOS SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 32POS SKT datasheet.pdf