Vishay/Dale CMF6056R200FLRE
CMF6056R200FLRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF6056R200FLRE
Brief Description
RES 56.2 OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF6056R200FLRE.pdf
Availability of CMF6056R200FLRE
QUANTITY
CMF6056R200FLRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF6056R200FLRE
Internal Part NumberEIS-CMF6056R200FLRE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56.2
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF6056R200FLRE
Related LinksCMF6056, CMF6056R200FLRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF6056R200FLRE Details Description
Related parts for CMF6056R200FLRE
IC LATCH/DECOD/LCD DRIVER 16SOIC datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.8A SYNC 8MSOP datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 3POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
RES 0.976 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
PROCESS METER 0-10VDC LCD PNL MT datasheet.pdf
1.25MM F/F 34POS 30AWG 300MM datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 2.5V datasheet.pdf