Vishay/Dale CMF6510K500BHR670
CMF6510K500BHR670 picture photo
Mfg. Part Number
CMF6510K500BHR670
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10.5K OHM 1.5W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF6510K500BHR670.pdf
Availability of CMF6510K500BHR670
QUANTITY
CMF6510K500BHR670 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF6510K500BHR670
Internal Part NumberEIS-CMF6510K500BHR670
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1.5W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF6510K500BHR670
Related LinksCMF6510K, CMF6510K500BHR670 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF6510K500BHR670 Details Description
Related parts for CMF6510K500BHR670
INCLINOMETER MODULE SINGLE AXIS datasheet.pdf
SIDAC 130-146V 1A DO15 datasheet.pdf
RES SMD 226 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.635" (16.13mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 66MM datasheet.pdf
SWITCH ROTARY KEYLOCK datasheet.pdf
HD SMT SHRD datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 3.3V datasheet.pdf