Vishay/Dale CMF65274K00FKR6
CMF65274K00FKR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF65274K00FKR6
Brief Description
RES 274K OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF65274K00FKR6.pdf
Availability of CMF65274K00FKR6
QUANTITY
CMF65274K00FKR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF65274K00FKR6
Internal Part NumberEIS-CMF65274K00FKR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)274k
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF65274K00FKR6
Related LinksCMF6527, CMF65274K00FKR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF65274K00FKR6 Details Description
Related parts for CMF65274K00FKR6
CONV DC-DC 15/3.3/1.5V 25W HORZ datasheet.pdf
CONN CABLE CLAMP SZ15 M16 SILVER datasheet.pdf
SENSOR 750PSI M12-1.0 6G .5-4.5V datasheet.pdf
RES SMD 866 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
RND SPACER 0.032" NYLON 17.91MM datasheet.pdf
RES 90.9K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC VR SENSOR INTERFACE 10UMAX datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf