Vishay/Dale CMF6538K300FKBF
CMF6538K300FKBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF6538K300FKBF
Brief Description
RES 38.3K OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF6538K300FKBF.pdf
Availability of CMF6538K300FKBF
QUANTITY
CMF6538K300FKBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF6538K300FKBF
Internal Part NumberEIS-CMF6538K300FKBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)38.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF6538K300FKBF
Related LinksCMF6538, CMF6538K300FKBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF6538K300FKBF Details Description
Related parts for CMF6538K300FKBF
RES 130K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 19POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES 249 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
SLAD 24/90 3.2SN ORG datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 14POS TIN datasheet.pdf
TERM RING INS LARGE WIRE datasheet.pdf
LED COB WHT datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 200MHZ 6SOT23 datasheet.pdf