Vishay/Dale CP000518R00JE14
CP000518R00JE14 picture photo
Mfg. Part Number
CP000518R00JE14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 18 OHM 5% 5W WIREWOUND AXL
Datasheet Download
CP000518R00JE14.pdf
Availability of CP000518R00JE14
QUANTITY
CP000518R00JE14 Order Process
Ship out your order
Specifications of CP000518R00JE14
Internal Part NumberEIS-CP000518R00JE14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCP
PackagingBulk
Resistance (Ohms)18
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 275°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.875" L x 0.375" W (22.22mm x 9.52mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CP000518R00JE14
Related LinksCP00051, CP000518R00JE14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CP000518R00JE14 Details Description
Related parts for CP000518R00JE14
RES ARRAY 4 RES 1.2K OHM 8SIP datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR .7W MONO 8MSOP datasheet.pdf
CASTER HEAVY DUTY 1 PAIR datasheet.pdf
KIT DEVELOPMENT DK900 datasheet.pdf
RES SMD 12.1K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V SOT23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 114POS VERT 10MM GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf