GE Critical Power CP2000AC54TEP
CP2000AC54TEP picture photo
Mfg. Part Number
CP2000AC54TEP
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 54V 5.2V 2000W
Datasheet Download
CP2000AC54TEP.pdf
Availability of CP2000AC54TEP
QUANTITY
CP2000AC54TEP Order Process
Ship out your order
Specifications of CP2000AC54TEP
Internal Part NumberEIS-CP2000AC54TEP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesCP
TypeEnclosed
Number of Outputs2
Voltage - Input85 ~ 275 VAC
Voltage - Output 154V
Voltage - Output 25.2V
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)38.5A, 750mA
Power (Watts)2000W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency95%
Operating Temperature-10°C ~ 75°C (With Derating)
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension13.85" L x 4.00" W x 1.63" H (351.8mm x 101.6mm x 41.4mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max2000W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CP2000AC54TEP
Related LinksCP2000, CP2000AC54TEP Datasheet, GE Critical Power Distributor
CP2000AC54TEP Details Description
Related parts for CP2000AC54TEP
RES SMD 470 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 1.41A 117 MOHM datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 12V datasheet.pdf
IC MOSFET DVR HI-SIDE DUAL 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .100 SLD datasheet.pdf