Cardinal Components CPPC7-A7BP-10.0TS
CPPC7-A7BP-10.0TS picture photo
Mfg. Part Number
CPPC7-A7BP-10.0TS
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 10.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
CPPC7-A7BP-10.0TS.pdf
Availability of CPPC7-A7BP-10.0TS
QUANTITY
CPPC7-A7BP-10.0TS Order Process
Ship out your order
Specifications of CPPC7-A7BP-10.0TS
Internal Part NumberEIS-CPPC7-A7BP-10.0TS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesFIPO™ CPP
PackagingBulk
TypeXO (Standard)
Frequency10MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)45mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.067" (1.70mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)50µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CPPC7-A7BP-10.0TS
Related LinksCPPC7-A7, CPPC7-A7BP-10.0TS Datasheet, Cardinal Components Distributor
CPPC7-A7BP-10.0TS Details Description
Related parts for CPPC7-A7BP-10.0TS
Crystal 16.3840MHz 30ppm 20pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
IC TXRX RS232 5V 24-DIP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 18POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
MOUNT MGM 3/4 8X NM datasheet.pdf
CONN SSL BRIDGE 8POS 2MM datasheet.pdf
BS II DUAL RA datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 610MA 180 MOHM datasheet.pdf
DSUB 25 M SOD FLOA G TIN IND datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 0.7PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf