Cardinal Components CPPC7L-A7BR-11.0592TS
CPPC7L-A7BR-11.0592TS picture photo
Mfg. Part Number
CPPC7L-A7BR-11.0592TS
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 11.0592MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
CPPC7L-A7BR-11.0592TS.pdf
Availability of CPPC7L-A7BR-11.0592TS
QUANTITY
CPPC7L-A7BR-11.0592TS Order Process
Ship out your order
Specifications of CPPC7L-A7BR-11.0592TS
Internal Part NumberEIS-CPPC7L-A7BR-11.0592TS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesFIPO™ CPP
PackagingBulk
TypeXO (Standard)
Frequency11.0592MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)25mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.067" (1.70mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)50µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CPPC7L-A7BR-11.0592TS
Related LinksCPPC7L-A7B, CPPC7L-A7BR-11.0592TS Datasheet, Cardinal Components Distributor
CPPC7L-A7BR-11.0592TS Details Description
Related parts for CPPC7L-A7BR-11.0592TS
CABLE FIBER OPTIC THRU BEM M4 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN R/A HEADER GOLD 6POS datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 4POS 8MM 10AWG datasheet.pdf
CAP ALUM 33000UF 20% 16V SCREW datasheet.pdf
Connector Receptacle 23 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 50W DO5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf