Bourns Inc. CR0402-FX-21R0GLF
CR0402-FX-21R0GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-FX-21R0GLF
Brief Description
RES SMD 21 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-FX-21R0GLF.pdf
Availability of CR0402-FX-21R0GLF
QUANTITY
CR0402-FX-21R0GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-FX-21R0GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-FX-21R0GLF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)21
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-FX-21R0GLF
Related LinksCR0402-F, CR0402-FX-21R0GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-FX-21R0GLF Details Description
Related parts for CR0402-FX-21R0GLF
SWITCH MINI SPST HINGE LVR.187QC datasheet.pdf
DIODE ZENER 2V 500MW SOD123 datasheet.pdf
COVER STR RELIEF BLA AH 4P OR datasheet.pdf
RES SMD 45.3 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 8 POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 590 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SR224SMT02, 115VAC, PULSED DEL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
SWITCH REED SPST 10-15AT 200V datasheet.pdf
CRYSTAL 24.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf