Bourns Inc. CR0402-FX-2613GLF
CR0402-FX-2613GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-FX-2613GLF
Brief Description
RES SMD 261K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-FX-2613GLF.pdf
Availability of CR0402-FX-2613GLF
QUANTITY
CR0402-FX-2613GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-FX-2613GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-FX-2613GLF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)261k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-FX-2613GLF
Related LinksCR0402-F, CR0402-FX-2613GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-FX-2613GLF Details Description
Related parts for CR0402-FX-2613GLF
RES SMD 1.47K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 16POS .156 datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 4.22 OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 30PF 25V R2H 0201 datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 3.5NS 100BGA datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 152 TYPE D 13POS datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 96 OHM 0.1% 0.6W J LEAD datasheet.pdf
SR BTS PC A 14 ASY CP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 25V 2711 datasheet.pdf