Bourns Inc. CR0402-FX-4301GLF
CR0402-FX-4301GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-FX-4301GLF
Brief Description
RES SMD 4.3K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-FX-4301GLF.pdf
Availability of CR0402-FX-4301GLF
QUANTITY
CR0402-FX-4301GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-FX-4301GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-FX-4301GLF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-FX-4301GLF
Related LinksCR0402-F, CR0402-FX-4301GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-FX-4301GLF Details Description
Related parts for CR0402-FX-4301GLF
CAP MINI PANEL IND YELLOW datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 5VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W datasheet.pdf
CONN CRIMP HOUSING RAMP 7POS datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
RES 243 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
RJI KABEL 4XAWG22/7 PCRAHAN PP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X5.84MM datasheet.pdf
CAP FILM 1.2UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf