Bourns Inc. CR0402-J/-9R1GLF
CR0402-J/-9R1GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-J/-9R1GLF
Brief Description
RES SMD 9.1 OHM 5% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-J/-9R1GLF.pdf
Availability of CR0402-J/-9R1GLF
QUANTITY
CR0402-J/-9R1GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-J/-9R1GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-J/-9R1GLF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)9.1
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient-250/ +500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-J/-9R1GLF
Related LinksCR0402-J, CR0402-J/-9R1GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-J/-9R1GLF Details Description
Related parts for CR0402-J/-9R1GLF
RES SMD 3.83KOHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN HOUS PLUG MATE-N-LOK 4CIRC datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 20K OHM 4SIP datasheet.pdf
MIC COND ANALOG OMNI -42DB datasheet.pdf
TVS DIODE 45VWM 80.3VC SMB datasheet.pdf
63/37 CRYSL 502 3% .032DIA/21SWG datasheet.pdf
CAT 6 PATCH CORD 3' BK datasheet.pdf
RES SMD 397 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
58 MODII HDR DRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
SEALED AERO SWITCH datasheet.pdf
RES 39 OHM 6.5W 5% AXIAL datasheet.pdf