Bourns Inc. CR0402-JW-120GLF
CR0402-JW-120GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-JW-120GLF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 12 OHM 5% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-JW-120GLF.pdf
Availability of CR0402-JW-120GLF
QUANTITY
CR0402-JW-120GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-JW-120GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-JW-120GLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR0402
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-JW-120GLF
Related LinksCR0402-J, CR0402-JW-120GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-JW-120GLF Details Description
Related parts for CR0402-JW-120GLF
RES SMD 549 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 1.02K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
IC AMP DC RESTORATION 8SO datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK SMT datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 15POS INLINE SKT datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 100W datasheet.pdf
DIP SWITCH datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.0082UF RADIAL datasheet.pdf