Bourns Inc. CR0603-FX-1200GLF
CR0603-FX-1200GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-FX-1200GLF
Brief Description
RES SMD 120 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-FX-1200GLF.pdf
Availability of CR0603-FX-1200GLF
QUANTITY
CR0603-FX-1200GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-FX-1200GLF
Internal Part NumberEIS-CR0603-FX-1200GLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0603-LF Material Declaration
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)120
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-FX-1200GLF
Related LinksCR0603-F, CR0603-FX-1200GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-FX-1200GLF Details Description
Related parts for CR0603-FX-1200GLF
IC REG BUCK 5V 1.5A 16SSOP datasheet.pdf
IC COMP DUAL PAIR W/INV 14SOEIAJ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES 2.8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 464 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 30 TYPE A 5POS datasheet.pdf
IC FLASH 128MBIT 108MHZ 16SO datasheet.pdf
Connector Socket 53 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
GIG-ARR 13MM PLUG ASSY datasheet.pdf