Bourns Inc. CR0603-FX-2611ELF
CR0603-FX-2611ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-FX-2611ELF
Brief Description
RES SMD 2.61K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-FX-2611ELF.pdf
Availability of CR0603-FX-2611ELF
QUANTITY
CR0603-FX-2611ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-FX-2611ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-FX-2611ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.61k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-FX-2611ELF
Related LinksCR0603-F, CR0603-FX-2611ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-FX-2611ELF Details Description
Related parts for CR0603-FX-2611ELF
IC PROGRAM 4.380V RESET SOT23-5 datasheet.pdf
IC ADC 8BIT 50MSPS 3V 20-SSOP datasheet.pdf
RACEWAY 10' CHAN AD datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 2MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
IC REG BCK 1.6V/1.8V 0.6A 20USMD datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT datasheet.pdf
CHOKE DBL 22UH 250MA GOLD SMD datasheet.pdf
CONN HDR 34PIN GOLD VERT PCB datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 7.5A 8.7 MOHM datasheet.pdf
FAN AXIAL 254X107MM 115VAC datasheet.pdf