Bourns Inc. CR0603-JW-122ELF
CR0603-JW-122ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-JW-122ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.2K OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-JW-122ELF.pdf
Availability of CR0603-JW-122ELF
QUANTITY
CR0603-JW-122ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-JW-122ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-JW-122ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0603-LF Material Declaration
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR0603
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.2k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-JW-122ELF
Related LinksCR0603-J, CR0603-JW-122ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-JW-122ELF Details Description
Related parts for CR0603-JW-122ELF
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 7.5MM datasheet.pdf
IC 3DVR/5RCVR 5V RS232 28-DIP datasheet.pdf
SENSOR TEMP RESISTIVE SOT-23 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5.0MM 6POS PCB datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
CAP ARRAY 33PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
RES 3.92 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 681 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 18POS SKT datasheet.pdf
TERMINAL ZIA 1.5/4L-PE/8/KB datasheet.pdf
Connector Socket 48 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf