Bourns Inc. CR0805-FX-1542ELF
CR0805-FX-1542ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-FX-1542ELF
Brief Description
RES SMD 15.4K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-FX-1542ELF.pdf
Availability of CR0805-FX-1542ELF
QUANTITY
CR0805-FX-1542ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-FX-1542ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-FX-1542ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0805 Material Declaration
Standard Package5,000
SeriesCR0805
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-FX-1542ELF
Related LinksCR0805-F, CR0805-FX-1542ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-FX-1542ELF Details Description
Related parts for CR0805-FX-1542ELF
IC INTERFACE 8BIT ANALOG 80LQFP datasheet.pdf
SCR SENS GATE 600V 8A TO-251 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
SENSOR 500PSI M12-1.5 6G 4-20MA datasheet.pdf
RES SMD 2.37K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FUSE AUTO 15A 32VAC/VDC BLADE datasheet.pdf
CONN PLUG 2A IDC 6POS 2.5MM datasheet.pdf
RES 15.8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
CABLE datasheet.pdf
CAP CER 22PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf