Bourns Inc. CR0805-JW-274ELF
CR0805-JW-274ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-JW-274ELF
Brief Description
RES SMD 270K OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-JW-274ELF.pdf
Availability of CR0805-JW-274ELF
QUANTITY
CR0805-JW-274ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-JW-274ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-JW-274ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)270k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-JW-274ELF
Related LinksCR0805-J, CR0805-JW-274ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-JW-274ELF Details Description
Related parts for CR0805-JW-274ELF
CLAMP SNAP-IT .531-.594" datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 1.12A 120 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 7" 0.50MM 31POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CAP CER 0.68PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 4.99K OHM 1% 30W datasheet.pdf
FEED-THRO MOD TERM BLOCK BLUE datasheet.pdf
PLC SPLITTER 1X4 P-GRADE 1M datasheet.pdf
4XINFINIBAND TO 4XINFINIBAND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf